DİL ÖĞRENİMİNİ ENGELLEYEN NEDENLER & ÇÖZÜMLERİ

Her yaşta öğrenci olmanın ayrıcalıklarını yaşayan herkese merhabalar.

Bundan sonra Blog sayfamda sizlerle öğrenme yolları ve beynimizin öğrenme işleyişiyle ilgili merak edilen bazı bilgileri paylaşacağım.

Tıpkı yaşam deneyimlerimiz gibi, dil öğrenme süreci de bir deneyimdir. Bu süreçte öğrenmeyle ilgili olumlu veya olumsuz deneyimlerimiz olabilir. Bu deneyimlerin sıklığı, dil becerimiz ve yeterliliğimizle ilgili kendimize yönelik ön yargılarımızın olmasına sebep olur.

Kendimizle ilgili ön yargılarımız, çoğu zaman ilerleyemeden pes etmeyle sonuçlanır. Kişi dil becerisini geliştiremeden kendisini öğrenmeye veya ilerlemeye kapatabilir. Bu aşamada öğrencilerime uyguladığım yöntem, öğrenciye küçük hedeflerle adımlar attırarak özgüvenini geri kazanmasına ve başarabileceğini hatırlamasına aracı olmaktır. Bunun yanı sıra, öğrencinin hedefine ulaşmasında motivasyonel ve psikolojik destek sağlamak bir eğitmenin önecelikli misyonu olmalıdır.

Dil öğrenimini engelleyen diğer bir sebep çalışma alışkanlıklarıdır. Yabancı dil öğreniminde düzenli çalışma alışkanlıkları fazlaca önemli rol oynar. Zihnimiz ve bedenimiz alışkanlıkları sever ve belirli süre tekrar eden davranışlarımız zihnimize ve bedenimize kodlanır.

Kişi hangi yaşta olursa olsun, çalışma alışkanlığı oturtamamışsa etkili bir öğrenme gerçekleşmez. Örneğin, İngilizce konuşma becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız, bu becerinizi gerçekleştirmek üzere rutin bir dil programına dahil olmalısınız. Eğer İngilizce Yeterlilik Sınavına hazırlanıyorsanız, konuları çalışmanız yetmez, sıklıkla sınav sorularına benzer sorular cevaplamalı, testler çözmelisiniz. Rutin çalışma alışkanlığı olmayan bireyleri saptadığımız anda ilk yaptığımız şey, bu alışkanlığın kazanılması için uygun koşulların yaratılmasında öğrenciye maksimum destek vermektir.

Açıkça görülüyor ki, geçmiş deneyimler ve çalışma alışkanlıkları bireyin dil öğrenme sürecinde önemli etkiye sahiptir. Unutmayalım ki, yaşam bir öğrenme sürecidir. Başarı odaklı ilerlerken, başarısızlıkların bizi eğiterek ileriye taşıdığını unutmamalıyız. Sadece “başarılı” olarak ilerleyen, kendim dahil, tek bir insan tanımadım. Dil öğrenirken ana hedefiniz kendinizi ve potansiyelinizi keşfetmek olmalıdır. Başarıya adım adım ilerlerken, düzenli çalışma alışkanlıkları yaratmayı da unutmayın.

YASEMİN TALAZ BAYRAKTAROĞLU

Akademik İngilizce Uzman Eğitmeni

Bize Katılarak Academic Language House Ayrıcalıklarını Yaşayın…

Yabancı Dil Potansiyelinizi Keşfedin Ve Motivasyonunuzu Arttırın…