IELTS SINAVI

IELTS, ana dili İngilizce olmayan kişilerin İngilizce yeterliliğini ölçen; ABD, Kanada, Birleşik Krallık, Yeni Zelanda ve İrlanda dâhil olmak üzere 140’tan fazla ülkede geçerli olan ve 9000’den fazla kurum ve kuruluşun kabul ettiği bir dil yeterlilik sınavıdır.

IELTS, Akademik ve Genel olmak üzere iki şekilde yapılır. Akademik IELTS yurt dışında başvuru yapacağınız bir yüksek lisans bölümü için gereklidir. Genel IELTS, yabancı dili İngilizce olan bir kurumda çalışmak için yeterli görülmektedir.

Ülkemizde ve yurt dışındaki üniversitelerde lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi almak isteyen öğrencilerin İngilizce dil yeterliliğini kanıtlaması için IELTS belgesini almaları gerekir.

Ayrıca, ülkemizdeki eğitim dili İngilizce olan bölümlerde eğitim alabilmek, hazırlık sınıfını atlayarak ve bölüme doğrudan geçiş yapmak için IELTS dil yeterliliği belgesi olarak verilir.

Ülkemizde ve yurtdışında birçok kurum IELTS puanı ile iş başvurularını kabul eder. Aranan IELTS puanları başvurulacak pozisyona göre kurumdan kuruma değişiklik gösterir.

Üniversitelerde ise gerekli olan IELTS puanı başvuru yapılan bölüm ve lisans kademesine göre farklılık gösterir.

IELTS SINAVININ BÖLÜMLERİ

IELTS sınavı okuma, dinleme, konuşma ve yazma olarak dört bölümden oluşur. Dinleme ve Konuşma bölümleri Akademik IELTS ve Genel IELTS sınavları için aynıdır.

OKUMA

60-100 dakika sürer, 3 veya 5 okuma parçası verilir ve bu parçaların her birinden 12-14 arası soru sorulur.

DİNLEME

30 dakika sürer ve 40 sorudan oluşur. Konuşmalar, genel bir sohbet ya da herhangi bir şehir, müze hakkında bilgi veren bir konuşma veya akademik bir konu üzerine yapılan bir söyleşi üzerine olur. Her konuşma ya da kayıt sadece bir kez dinletilir.

KONUŞMA

20 dakika sürer ve 6 yönergeden oluşur. Belirli bir konu üzerine okuma ve dinleme yönergelerine göre fikirler beyan edilir.

YAZMA

60 dakika sürer ve 2 kısımdan oluşur. Birinci kısımda, verilen bir tablo veya grafik üzerine tabloyu yorumlayan ve analiz eden 150 kelimeden oluşan bir yazı yazmanız istenir. İkinci kısım ise, verilen bir görüşe veya tartışma konusu üzerine kendi fikrinizi belirten 250 kelimelik bir yazı yazmanız gerekmektedir.

Bize Katılarak Academic Language House Ayrıcalıklarını Yaşayın…

Yabancı Dil Potansiyelinizi Keşfedin Ve Motivasyonunuzu Arttırın…