TOEFL SINAVI

Ana dili İngilizce olmayan kişilerin İngilizce yeterliliğini ölçen ve 165’ten fazla ülkede geçerlidir. Online olarak yapılan bir dil yeterlilik sınavıdır. Sınav, merkezi ABD’de bulunan ETS kuruluşu tarafından düzenlenir ve etkili sınav merkezlerinde yapılır.

Ülkemizde ve yurt dışındaki üniversitelerde lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi almak isteyen aday öğrencilerin İngilizce dil yeterliliğini kanıtlaması için TOEFL belgesini almaları gerekmektedir. Ayrıca ülkemizdeki eğitim dili İngilizce olan bölümlerin hazırlık sınıfını atlamaları ve bölüme doğrudan geçiş yapmalarına olanak sağlar.

Ülkemizdeki ve yurtdışındaki birçok kurum TOEFL puanı ile iş başvurularını kabul etmektedir. İstenilen TOEFL puanları başvurulacak pozisyona göre kurumdan kuruma farklılık gösterir.

Üniversitelerde TOEFL puanı başvuru yapacağınız bölüm ve lisans’a göre değişebilir.

TOEFL SINAVININ BÖLÜMLERİ

TOEFL sınavı okuma, dinleme, konuşma ve yazma olarak dört bölümden oluşur.

OKUMA

60-80 dakika sürer ve 36-56 arası sorudan oluşur. 3 veya 4 adet akademik metin okunup verilen sorular cevaplanır.

DİNLEME

60-90 dakika sürer ve 34-51 arası sorudan oluşur. Konuşmalar, sınıf tartışmaları ve sohbetleri dinlenir ve sorular cevaplanır.

KONUŞMA

20 dakika sürer ve 6 yönergeden oluşur. Belirli bir konu üzerine okuma ve dinleme yönergelerine göre fikirler beyan edilir.

YAZMA

50 dakika sürer ve 2 yönergeden oluşur. Okuma ve dinleme yönergelerine göre bir fikri destekleyen metinler yazılır.

Bize Katılarak Academic Language House Ayrıcalıklarını Yaşayın…

Yabancı Dil Potansiyelinizi Keşfedin Ve Motivasyonunuzu Arttırın…