YDS / YABANCI DİL SINAVI

Açılımı Yabancı Dil SINAVI olan YDS, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından yapılan merkezi bir dil sınavıdır.

Yabancı Dil Sınavı Katılımcıların dilbilgisi, kelime, okuduğunu anlama ve çeviri becerilerini ölçen çoktan seçmeli bir sınavdır. İlkbahar ve sonbahar olmak üzere yılda iki defa uygulanır. Çeşitli kategorilerden oluşan 80 soruluk bu sınavın süresi 180 dakikadır.
YDS’de yanlış cevaplar doğru cevapları götürmez. Her soru 1.25 puan değerindedir.

Yabancı Dil Sınavı İngilizce dışında Almanca, Fransızca, Arapça, Bulgarca, Farsça, İspanyolca, İtalyanca, Rusça, Yunanca dillerinde de uygulanmaktadır. YDS sonuçlarının geçerliliği, sınavdan aldığınız sonucu kullanacağınız alana veya akademik kurumun şartları dahilinde 2 yıl ile 5 yıl arasındadır.

Kimler YDS ’ye Hazırlanır ?

Üniversitelerin Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora programlarına başvurmak isteyen adayların YDS sınav sonuçları talep edilir.

Yüksek lisans başvurularında (zorunluluk belirtilmemiştir) adayların 50 ve üstü yabancı dil puanına sahip olmaları gerekir. Bu puanın %10’u başvuru sürecinde genel hesaplamaya katılır.

Doktora programlarında ise aynı yönetmelik doğrultusunda adayların en az 55 yabancı dil puanına sahip olma şartı bulunmaktadır.

Lisansüstü eğitim dışında, akademik kadro alımları, doçentlik başvuruları, akademik yeterlilik ve yükselme süreçlerinde de adaylardan belirlenen seviyede yabancı dil puanına sahip olmaları talep edilir.

YDS ve YÖKDİL sınavları, lisansüstü eğitim, doçentlik sınavı ve akademik yükseltmede eşit geçerliliğe sahiptir.

YÖKDİL sınav puanı KPSS puan türü ile birleştirilmez. Bu nedenle, kamuda çalışan veya kamuya atanmak için dil puanına sahip olmak isteyen çalışan adaylar bunu sadece YDS sınavına girerek ile elde ederler.

E-YDS

Elektronik Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı olan E-YDS, YDS ile aynı soru sayısı ve içeriğe sahiptir merkezi bir yabancı dil sınavıdır. Uygulaması bilgisayar üzerinden yapılmaktadır.

E-YDS, İstanbul, Ankara ve İzmir’de bulunan özel sınav merkezlerinde (senede iki ay hariç) her ay uygulanır.

E-YDS’ye giren bir aday, girdikten sonraki üç ay içerisinde tekrar E-YDS başvurusunda bulunamaz. E-YDS’ye girmiş veya başvurmuş olmak, ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde yapılan standart YDS’ye başvurmaya engel değildir.

E-YDS sonuçları bir gün içerisinde açıklanır.

Bize Katılarak Academic Language House Ayrıcalıklarını Yaşayın…

Yabancı Dil Potansiyelinizi Keşfedin Ve Motivasyonunuzu Arttırın…