YÖKDİL

İçerik olarak YDS ile aynı dil bilgisi konularını ve kelime listelerini içerir. YÖKDİL sınavı 80 sorudan oluşur ve sınavın süresi de 180 dakikadır. YDS sınavındaki gibi her soru 1.25 puan değerindedir.

YDS’den farklı olarak adaylar YÖKDİL sınavında “Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri/Mühendislik, Sağlık Bilimleri” şeklinde sunulan üç alandan birini tercih ederler. Adayların akademik geçmişlerine uygun metinler ile test edilmeleri amaçlanır.

YÖKDİL sınavı İngilizce, Almanca, Fransızca ve Arapça dillerinde de uygulanır.

Sonuçlarının geçerliliği, 2 yıl ile 5 yıl arasında değişmektedir.

Kimler YÖKDİL’e Hazırlanır ?

Üniversitelerin yüksek lisans ve doktora programlarına başvurmak isteyen adayların YDS sınav sonuçları gerekmektedir.

Yüksek lisans başvurularında (Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği’nde zorunluluk belirtilmemiş olmasına rağmen) adaylardan 50 ve üstü yabancı dil puanına sahip olmaları beklenir. Bu puanın %10’u başvuru sürecinde genel hesaplamaya dahil edilir.

Doktora programlarında ise aynı yönetmelik doğrultusunda adayların en az 55 yabancı dil puanına sahip olma şartı bulunur.

Lisansüstü eğitim dışında, akademik kadro alımları, doçentlik başvuruları, akademik yeterlilik ve yükselme süreçlerinde de adayların belirlenen seviyede yabancı dil puanına sahip olmaları şartı bulunmaktadır.

YDS ve YÖKDİL sınavları, lisansüstü eğitim, doçentlik sınavı ve akademik yükseltme süreçlerinde eşit geçerliliğe sahiptir.

YÖKDİL sınavı KPSS puan türü ile birleştirilmez. Kamu kuruluşlarında çalışan veya kamuda bir pozisyona atanmak çalışan adaylar bu puanı YDS puanı ile elde ederler.

Bize Katılarak Academic Language House Ayrıcalıklarını Yaşayın…

Yabancı Dil Potansiyelinizi Keşfedin Ve Motivasyonunuzu Arttırın…